Close
Home » Nonfiction » Wieslaw Pietrzak » MRAP: Samochody Minoodporne

August 08 , 2009

MRAP: Samochody Minoodporne

Overview

Kołowe pojazdy minoodporne i chroniące przed zasadzkami (MRAP – Mine Resistant Ambush Protected) to najmłodsze wozy bojowe jakie pojawiły się w arsenałach armii zachodnich, ale pierwsze pojazdy minoodporne powstały już na pocz. lat 70. XX w. na potrzeby sił zbrojnych RPA.
Gwałtowny renesans tych konstrukcji, jaki nastąpił na pocz. XXI w., wiąże się z nową, wysoce skuteczną taktyką, jaką zaczęli stosować bojownicy islamscy i terroryści w Iraku i Afganistanie. Skupili się oni na atakach na pojazdy wojsk koalicji antyterrorystycznej z wykorzystaniem improwizowanych ładunków wybuchowych (IEDs – Improvised Explosive Devices) przygotowywanych w domowych warsztatach.
Dużą odporność nowych konstrukcji na wybuchy min zapewnia wyprofilowanie ich den na kształt rozpłaszczonej litery V bez wnęk i komór, co rozprasza impet sprężonych gazów powybuchowych na boki od kabiny. Drugą cechą charakterystyczną jest wykonanie kabiny w formie skorupowej (monolitycznej) kapsuły pancernej, tzw. cytadeli, która pochłania impet eksplozji oraz nadwozie umieszczone wysoko nad ziemią. Charakterystyczne są też opancerzone fotele mocowane do ścian i stropów, niwelujące pionowe przyspieszenia, z 5-punktową uprzężą i ochroną dla stóp.

Download epub

Read also

Every Part of You: Denies Me (#4)

The fourth installment in the tempting new erotic Every Part of You e-serial by bestselling author Megan Hart.Passion has bloomed to love, but when Elliott's estranged father shows up back on the scene, he brings trouble with him.The dating thing goes well at first, with both of them taking things slow...though their…

Show more...

How to download book

Buy this book

You can buy this book now only for $4.99. This is the lowest price for this book.

Buy book

Download book free

If you want to download this book for free, please register, approve your account and get one book for free.

Register

After that you may download book «MRAP: Samochody Minoodporne»:

Download Mobi:

pdf-epub-online-book-mrap-samochody-minoodporne.mobi

Download Adobe DRM:

pdf-epub-online-book-mrap-samochody-minoodporne.pdf

Download ePub:

pdf-epub-online-book-mrap-samochody-minoodporne.epub